Pitanje zupčastog remena ili lanca obično se poteže prilikom velikog servisa i kupovine polovnog automobila. Kako su u pitanju komponente od vitalnog značaja za pravilno funkcioniranje motora i njegovih komponenti, o njima treba itekako voditi računa.
Kada je riječ o održavanju vozila, postoje auto-dijelovi koje je neophodno redovno kontrolirati i po potrebi mijenjati, ali koji vozačima obično nisu visoko na listi prioriteta. Zupčasti remeni i razvodni lanci, na primjer, nisu dijelovi o kojim većina vozača razmišlja prije nego što nešto krene po zlu. Međutim, te komponente igraju veoma važnu ulogu u funkcioniranju vozila, jer osiguravaju da motor radi glatko i efikasno. Oni sinhroniziraju kretanje bregastog vratila motora i radilice, omogućavajući precizno vrijeme otvaranja i zatvaranja ventila motora. Kada se zupčasti remen ili lanac istroše, to može dovesti do niza problema, od kojih neki mogu završiti katastrofalnim kvarovima.
U ovom tekstu ćemo se kratko osvrnuti na funkcije zupčastog remena ili lanca i znakove koji ukazuju da je možda vrijeme za zamjenu, te pojasniti na koji način predstojeće hladnije vrijeme može doprinijeti ubrzanom habanju.
Čemu služe zupčasti remen i lanac
Kod benzinskih i dizelskih motora, zupčasti remeni i lanci sinhroniziraju rotaciju radilice i bregastog vratila (bregaste osovine), osiguravajući da se ventili motora otvaraju i zatvaraju u tačno određenom trenutku kako bi obezbijedili idealno sagorijevanje smjese goriva i zraka. To sinhronizirano djelovanje omogućava smjesi goriva i zraka da ulazi, a ispušnim plinovima da izlaze u koordiniranom ciklusu, ostvarujući maksimalnu moguću snagu.
Zupčasti remeni su najčešće napravljeni od gume i ojačani su materijalima kao što su najlon i fiberglas. To su gumeni remeni s tvrdim zupcima koji se spajaju sa zupčanicima radilice i bregaste osovine. Zupčasti remeni su lakši od lanaca, gotovo su bešumni u radu i imaju mekši prijenos snage (stvaraju manje otpora i mehaničkih gubitaka) od lanaca, pa se obično koriste u manjim vozilima ili tamo gdje je niža potrošnja goriva prioritet. Zupčasti remeni obično zahtijevaju zamjenu na svakih 80.000 do 160.000 pređenih kilometara, u zavisnosti od marke i modela vozila.
Razvodni lanci, s druge strane, napravljeni su od metala i obično su izdržljiviji i dugotrajniji od remena. Oni se češće koriste u većim motorima ili sportskim agregatima, jer bolje podnose veća naprezanja. Lanci mogu trajati mnogo duže, ponekad i preko 200.000 kilometara ili više, ali su također izloženi habanju tokom vremena, posebno ako vozilo nije pravilno održavano. Dobra strana je da se dotrajali lanac neko vrijeme oglašava glasnim zveckanjem, za razliku od zupčastog remena koji često može otkazati bez ikakve najave.
Kada zupčasti remen ili lanac funkcioniraju kako treba, oni pomažu motoru da radi glatko, osiguravajući optimalne performanse i nižu potrošnju goriva, odnosno dug vijek motora. S druge strane, neispravan rad zupčastog remena ili lanca može dovesti do zastoja u paljenju, gubitka snage i u težim slučajevima do potpunog kvara motora. Recimo, ako se usisni ventili otvore prerano, u komoru za sagorijevanje će ući više smjese goriva, što dovodi do lošeg sagorijevanja i gubitka snage. Ako se pak ispušni ventil otvori prerano, doći će do pada pritiska u cilindru i osjetnog gubitka snage. Dalje, klipovi i ventili koji nisu adekvatno sinhronizirani mogu se „sudariti” i pretrpiti nepovratna oštećenja koja dovode do skupih kvarova. Deformirani ventili, oštećenje glave cilindra i bregaste osovine, odnosno klipa i zida cilindra svakako nije poželjan scenario ni za jednog vozača (a ni mehaničari mu se ne raduju previše).
Simptomi dotrajalog zupčastog remena i lanca
S prvim hladnim danima i jutarnjim mrazovima problemi sa zupčastim remenom mogu odjednom postati evidentni. Naime, vlažan i hladan zrak može pogoršati habanje i istaći neke skrivene znakove, pa je zbog toga u tom periodu veoma važno pratiti signale koji ukazuju na neophodnost skore zamjene tih važnih komponenti.
1. Nepravilan rad motora
Jedan od prvih znakova da zupčasti remen ili lanac počinju pisati testament su problemi s pokretanjem motora. Zupčasti remen i lanac su odgovorni za sinhronizaciju procesa sagorijevanja u motoru, tako da kada se oni počnu trošiti ili rastezati, dolazi do poremećaja u tom ciklusu. To se može manifestirati trzanjem, lupanjem ili grubim radom motora dok se cilindri ne sinhroniziraju. Hladno vrijeme potencira te znakove, jer na nižim temperaturama gumeni remeni postaju krhkiji, dok se metalni lanci skupljaju.
2. Zvukovi kuckanja ili zveckanja
Još jedan uobičajeni pokazatelj problema sa zupčastim remenom ili lancem su neobični zvukovi koji dolaze iz motornog prostora. Istrošeni zupčasti remen često proizvodi zvuk kuckanja, koji može biti rezultat degradacije gumenog materijala ili drugih komponenti. Istovremeno, razvodni lanac može stvarati zveckanje, ako je olabavljen ili ako se zatezač istrošio. Remeni i lanci se na hladnom zraku dodatno skupljaju i postaju čvršći, čime se potencira proklizavanje. Ako čujete uporne zvukove kuckanja ili zveckanja, nekada i „cviljenja”, posebno ujutro kada su temperature niske, svakako provjerite i zupčasti remen ili lanac.
3. Curenje ulja
Zupčasti remeni se obično nalaze u zaštitnom poklopcu, dok se razvodni lanci ponekad podmazuju motornim uljem unutar kućišta motora. Vremenom se dihtunzi u tim poklopcima mogu istrošiti, što dovodi do malih curenja ulja na prednjem dijelu motora. Curenje ulja ne utiče samo na podmazivanje motora, već svojim korozivnim svojstvima može oštetiti zupčasti remen i izazvati njegovo bubrenje, sušenje, pa i pucanje. Prije zime zato svakako provjerite ima li ispod automobila tragova curenja ulja.
4. Poteškoće pri pokretanju motora
Istrošeni zupčasti remen ili lanac u nekim slučajevima može onemogućiti normalno pokretanje motora. Pošto su ti dijelovi automobila neophodni za usklađivanje ciklusa sagorijevanja u motoru, njihovi kvarovi će nužno dovesti do poremećaja tog procesa. Čudno ponašanje motora – otežano ili „drugačije” paljenje, naročito tokom hladnih dana, dovoljan je razlog da se rješavanje problema prepusti stručnjaku prije nego što dođe do težih oštećenja.
5. Upaljena lampica za provjeru motora
Upaljena lampica upozorenja za provjeru motora može ukazati na sijaset različitih problema, uključujući i one koji mogu biti u vezi s funkcioniranjem zupčastog remena. Moderna vozila su opremljena senzorima koji nadziru paljenje u motoru, tako da će svaki problem sa zupčastim remenom ili lancem dovesti do paljenja signalne lampice. To se može desiti iz različitih razloga, kao što je neusklađenost remena ili lanca ili kvar u zatezaču. U više navrata smo pisali da ne treba ignorirati lampice upozorenja, tako da vas upaljena lampica za provjeru motora mora navesti da vozilo odvedete na OBD-II dijagnostiku u najbližem servisu. Da ne čuje zlo...
6. Grub rad u praznom hodu ili promjenljiv broj obrtaja
Oštećen zupčasti remen ili lanac može dovesti do neravnomjernog rada motora, posebno karakterističnog grubog rada u praznom hodu, uz nemirnu kazaljku obrtomjera. Kada se vozilo zaustavi i radi u praznom hodu, vozači obično primjećuju da se automobil trese ili vide da se kazaljka na skali broja obrtaja motora pomjera gore-dolje. Hladno vrijeme dodatno pogoršava te simptome.
7. Pad performansi motora
Istrošeni zupčasti remen ili lanac često dovodi do osjetnog pada performansi motora, što se manifestira osjetnim gubitkom snage. Primjećuju se sporije ubrzavanje, poteškoće pri kretanju uzbrdo i opće smanjenje snage koje se naročito osjeća prilikom prevoženja tereta, odnosno većeg broja putnika. Tokom zime, kada hladan zrak dodatno oteža rad motora, ti simptomi postaju još izraženiji.
8. Velika kilometraža
Zupčasti remeni i lanci ne traju vječno. Većinu remena treba promijeniti nakon 80 ili 160 hiljada kilometara, dok lanci mogu trajati nešto duže, često i do 200.000 kilometara. Ako vaš automobil pokazuje poveću cifru na kilometar-satu, a još uvijek niste mijenjali remen ili lanac, vrijeme je da se i time pozabavite, i to bez odlaganja.
9. Vidljiva oštećenja
Ako možete pristupiti zupčastom remenu ili lancu (kod nekih modela to zahtijeva uklanjanje poklopaca), možda ćete moći uočiti vidljive znake habanja. Na zupčastom remenu se mogu uočiti tragovi pucanja ili pojačanog habanja, dok lanac može biti labav, izdužen ili imati istrošene karike. Ti vidljivi znaci mogu ukazivati da je potrebna zamjena. Zimsko vrijeme dodatno potencira lomljivost gumenih remena, tako da ako remen izgleda oštećeno, to će se dodatno pogoršati kad „udari mraz”. Pregled u servisu je topla preporuka za hladne dane.
10. Vibracije ili podrhtavanje
Neuobičajene vibracije ili podrhtavanje koje dolazi iz motornog prostora mogu ukazivati na probleme sa zupčastim remenom, odnosno lancem. Istrošen ili olabavljen remen neće moći održavati pravilnu sinhronizaciju pokretnih dijelova motora, što dovodi do toga da se motor trese, posebno pri većim brzinama. Ako osjetite neuobičajene vibracije tokom vožnje, svratite u obližnji servis na preventivnu kontrolu.
* * *
Sve u svemu, zupčasti remeni i lanci su veoma važni dijelovi motora koji mu omogućavaju da radi glatko i efikasno tokom dužeg niza godina. Zanemarivanje njihovog oštećenja može dovesti do teških oštećenja, skupih popravaka ili čak do potpunog uništavanja motora. Ako prepoznate neke od znakove koje smo spomenuli u ovom tekstu, ne čekajte ni trena i zakažite pregled kod pouzdanog mehaničara kako biste utvrdili je li potrebna zamjena zupčastog remena ili lanca. A što se nabavke kvalitetnih dijelova tiče, tu je vaš AutoHUB.ba.